Datumi polaska:
13.10.2024. – nedelja
Info i rezervacije:
061 522 31 50
Program putovanja:
Polazak iz Beograda u 7h, kod Vaznesenjske crkve, u ulici Admirala Geprata.
Vožnja do srednjovekovnog grada Koznika.
Tvrđava Koznik spada među nekoliko najočuvanijih srednjevekovnih utvrđenja na području Srbije. Iako se pretpostavlja da je Koznik bio aktivno utvrđenje još za vreme Kelta i Rimljana, ostaci koji su danas očuvani uglavnom pripadaju 14. veku, vremenu prodiranja Turaka na Balkan.Zna se pouzdano da je u vreme Lazara Hrebeljanovića Koznik bio grad u kome je on često boravio a kasnije za vreme njegovog naslednika Stefana Lazarevića bio u posedu njegovog čelnika Radiča Postupovića.Grad Koznik izgrađen je na vrlo strmoj planinskog kosi, ogranku Kopaonika na 922m nadmorske visine i spada u najviša srednjevekovna utvrđenja. Samo uzvišenje predstavlja centralni deo nekadašnje tvrđave i danas je sasvim dobro očuvano nekoliko kula od ukupno 7 u centralnom delu. Unutar grada otkriveno je 4 bunara koji i danas imaju pitku vodu, odakle se grad snabdevao vodom u vreme opsada koje su vršene u ratnim epohama. Grad je vidljiv sa područja Župe sa raznih tačaka što takođe na svoj način govori da je Koznik ne samo strateška tačka, vojna fortifikacija, već i značajan župni grad odakle su feudalci gospodarili svojim feudalnim posedima na ovom prostoru, posebno u vinogradarskoj Župi koja je i tada imala pored drugih obaveza i obavezu da grad snabdeva vinom. Od Aleksandrovca udaljen je 11km.
Pešačka tura do tvrđave Koznik (jedan deo ravan, uspon do same tvrđave nije obavezan, ko ne može da pešači, može da ostane u podnožju, u prelepom prirodnom okruženju).
Posle obilaska tvrđave Koznik, nastavak putovanja do Aleksandrovca.
Opština Aleksandrovac je nalazi se u Rasinskom okrugu,.Zapadna teritorija opštine predstavlja krajnje delove Dinarskog planinskog sistema (Goč, Željin i Kopaonik), pravac pružanja sever-jug. Raščlanjenost terena je izrazita i kreće se od 190 do 1.785 m nadmorske visine. Pod pojmom “župa” se najčešće podrazumeva blago zatalasana kotlina sa nadmorskom visinom od 250 do 700m. Planinska Župa se izdiže iznad zatalasane jezerske površi Donje Župe i nižih dolinskih strana rečnih tokova zahvatajući najveći deo teritorije. Nakon povlačenja Panonskog mora, koje se ovde uvlačilo u obliku zaliva, rečni tokovi izgradili su današnji reljef oblikujući bezbroj brežuljaka i dolina raznih pravaca pružanja.
Prema istorijskim i arheološkim izvorima u Župi se na tragu vina živi već više od 3000 godina. U pisanim dokumentima prvi put se pominje još 1196. u Studeničkoj povelji, gde stoji zapisano da je župan Stefan Nemanja manastiru Studenici darovao vinogradarska sela u Župi.Nekada su i tri najveća srpska manastira Hilandar, Studenica i Žiča, kroz čitav srednji vek imali svoje vinograde i podrume vina u Župi. Slavni srpski knez Lazar imao je u Župi svoje podrume u poljani Kruševica. Župa – srpska Šampanja, kako ju je 1904. nazvao francuski konzul Deko, nalazi se u kotlini između Kopaonika, Željina, Goča i Jastrepca. Kažu da je klima u Župi ista kao klima u francuskoj oblasti Bordo.Okosnicu razvoja vinogradarstva i vinarstva od šezdesetih godina 20. veka činili su “Vino Župa“ iz Aleksandrovca, osnovana 1956. ujedinjenjem 9 zemljoradničkih zadruga i “Rubin“ iz Kruševca, osnovan 1955.Župa je danas poznata po vinogradima i vrednim vinogradarima koji pronose slavu ovog kraja Župsko vinogorje se nalazi u slivu Zapadne Morave i njenih pritoka. Vinogradi u Župi su rasprostranjeni na oko 3.000 ha, od čega je 50 ha podignuto u zadnje dve godine.Aleksandrovac i okolina gaje tamjaniku i prokupac, najstarije autentične sorte grožđa u Srbiji. Prokupac, zvani i rskavac je sorta stara oko 1000 godina, a tamjanika, muskatna sorta poreklom iz Francuske, koja se u Srbiji gaji preko 500 godina Još se gaje i župski bojadiser, pa smederevka,sovinjon, semijon,župljanka, neoplanta, šardone, italijanski rizling.
Tadicionalno manifestacija Župska berba održava se u Aleksandrovcu od 1963. godine, dok sama proizvodnja vina u ovoj regiji seže davno u istoriju a svi zainteresovani mogu pogledati postavku Muzeja vinarstva i vinogradarstva koja ilustruje istorijski razvoj vinogradarstva ove bogate vinogradarske regije.
Obilazak grada, obilazak jedne od vinarija ovog kraja i slobodno vreme.
Moguća poseta Muzeju vinarstva i vinogradarstva.
Povratak za Beograd u večernjim časovima.
NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
Cena izleta po osobi za sve termine – 2800 din, deca: 2300 din.
U cenu je uključeno:
- Prevoz modernim turističkim autobusima
- Usluge licenciranog turističkog vodiča
- Troškovi organizacije putovanja
U cenu nije uključeno:
- Individualni troškovi
- Degustacija vina u Aleksandrovcu
USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE
USLOVI OTKAZIVANJA:
- Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
- 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
- Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
- Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.
Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.
Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.
PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA
Za realizaciju izleta potreban je minimum od 25 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.
Cenovnik važi od 09.01.2024.