Datumi polaska:
26.10.2024. – subota
Info i rezervacije:
061 522 31 50
Program putovanja;
Polazak iz Beograda u 8h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.Vožnja ka manastiru Jovanja.
Manastir Jovanja se nalazi u neposrednoj blizini Valjeva, na desnoj strani klisure reke Jablanice, u ataru sela Jovanja,pripada Eparhiji valjevskoj Srpske pravoslavne crkve.Manastirska crkva posvećena Rođenju Svetog Jovana prestavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od velikog značaja.
Nema pouzdanih izvora kada je podignut manastir, iako se veruje da je najverovatnije početkom 15. ili početkom 16. veka. U prvoj polovini 18. veka u manastiru je postojala bogoslovska škola, da bi 1788. godine Turci zapalili manastir.Manastirska crkva je jednobrodna građevina pravougaone osnove, koja pripada uprošćenom raškom stilu.Svoj karakterističan izgled hramu daje dominatna kupola.Priprata je dozidana početkom 18. veka (1706) kada je ceo manastir obnovljen zahvaljujući ktitorstvu braće Vitanović, Jovanu i Jevti, koji su sahranjeni, zaslugom svog ktitorstva, u porti južno od hrama.Delovi sačuvanog živopisa pokazuje neke scene iz Velikih praznika i stojeće figure, a na zapadnom zidu, u prvobitnom izgledu hrama gde je dominirao trem, bio je naslikan Strašni sud. Stariji živopis (iz 17. veka) crkve svetog Jovana je obnavljan nekoliko puta. Kompozicija Hristovog raspeća na severnom zidu izdvaja se svojom monumentalnošću. Predstava Blagovesti nalazi se na istočnom luku na prostoru ispod kubeta, a značajna freska, Krštenje Hristovo, na južnom zidu.Iguman manastira je arhimandrit Mihailo Biković.
Posle posete manastiru Jovanja, nastavak puta ka manastiru Pustinja.
Manastir Pustinja nalazi se u kanjonu reke Jablanica, nedaleko od sela Poćuta u blizini Valjeva, smatra se da potiče iz 13. ili 14.veka. Pretpostavlja se da je osnovan kao rudarska crkva i da je ktitor manastira kralj Dragutin.U Turskom popisu iz 1572. godine, kaže se da u manastiru živi jedan kaluđer.Iznad zapadnih vrata unutar crkve je natpis koji kaže da je gradnja manastira započela u mesecu martu a bila završena 25. juna 1622. godnie. Hram Vavedenja Presvete Bogorodice koji je podigao jeromonah Joakim, stradao je 1683. godine.Nakon obnavljanja 1759. godine, crkva je ponovo porušena 1787. i 1788. godine. Pošto ju je zapalio Paša Bušatlija, ostala je u rupevinama i napuštena sledećih četrdeset godina. Tokom Prvog svetskog rata austrijski vojnici su koristili manastirsku pripratu kao konjušnicu. Crkva je građena od sige i lomljenog kamena, u duhu raškog graditeljstva, pokrivena je crepom, a kube drvenim klisom. Godine 1848. dozidana je pravougaona priprata sa visokim zvonikom.Crkva manastira Pustinja živopisana je 1622. godine. Zidne slike su delo zografa Jovana i Nikole. Oslikavanje je završeno za 123 dana. To je rad sa jakim kontrastima i snažnim koloritom. Jeromonah Joakim je prikazan kao ktitor crkve koju prinosi Bogorodici na dar svoju crkvu.Sa oltarske strane je cela ikonostasna pregrada živopisana, a na hramovoj strani prikazani su apostoli Petar i Pavle. Na njemu su ikone iz devetnaestog veka.Pustinja je sada ženski manastir. Šetnja do manastira i obilazak.
Posle posete manastiru Pustinja, nastavak puta prema povlenskom selu Mravinjci i Bele Vode.Malo posle ulaska u selo, krećemo pešice u potragu za Povlenskim kuglama, kroz šumu, staza je kratka, iako strma.
Povlen je planina u Zapadnoj Srbiji koja se nalazi na tridesetak kilometara jugozapadno od Valjeva. Zanimljivo je da je najviši vrh Mali Povlen (1347m), a najniži vrh je Veliki Povlen (1271m). Pripada vencu Valjevskih planina koje su produžetak starovlaške visije. Lanac planina započinje Maljen, na koji se nadovezuju Povlen, Jablanik pa uporedo Bobija i Medvednik, a potom Sokolska planina, Jagodnja, Boranja i na kraju se Gučevo. Planine nisu mnogo visoke – najviša tačka lanca, Mali Povlen, dostiže do 1.347 metara – ali su teško prohodne. Guste šume i duboki rečni kanjoni nevoljno propuštaju uzane i krivudave puteve koji vode do malih i pod šumom prikrivenih zaselaka. Kod kanjona Trešnjice pod Povlenom nastanio se beloglavi sup kojem je to,pored kanjona reke Uvac jedino stanište.
Misterija ove planine svakako su i brojne kamene kugle, tzv.Povlenske kugle, o čijem se neobičnom izgledu, nepoznatom poreklu i natprirodnim moćima – i danas polemiše. Mnogi su macolama kuglu pokušali da razbiju, ali uzalud. Pri svakom udarcu čekića ispod kugle su vrcale varnice. Nisu mogli ni da je pomere, toliko je teška. Kažu da su kugle suze Kraljevića Marka, da su pale s neba ili da su onostranog porekla. Neki na njima uočavaju drevne rune, da kugle simbolizuju Sunčani sistem koji su vanzemaljci rasuli po Povlenu. Ima onih koji tvrde da im je energija koju emituju kugle pomogla, i tvrde da kugle imaju lekovite i čudesne moći. Popularna je priča o beraču vrganja koji je probijajući se kroz često neprohodna povlenska brda osetio oštar bol u nozi. Seo je na jednu od kugli da se odmori i momentalno osetio čudno i neobjašnjivo strujanje koje je potpuno otklonilo bol. Stavite ruku na kuglu, zamislite želju…ona će biti ispunjena, kaže legenda.
Posle posete manastiru Pustinja, nastavak puta prema povlenskom selu Mravinjci i Bele Vode.Malo posle ulaska u selo, krećemo pešice u potragu za Povlenskim kuglama, kroz šumu, staza je kratka, iako strma.
Posle obilaska tzv.Povlenskih kugli, nastavak putovanja do Planinarski dom Povlen.Odatle se kreće na relativno strmu stazu kroz šumu do vrha Veliki Povlen (1271).Pešačenje traje oko 30minuta u jednom pravcu.Šetnja je rekreativna, nije obavezna. Ko ne želi da šeta, može da ostane kod Planinarskog doma i sačeka grupu.
Polazak ka Beogradu oko 16-16.30h u zimskim mesecima. Dolazak u Beograd oko 18h.
NAPOMENA: ORGANIZATOR ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
Cena izleta po osobi: 2200 din
Deca imaju popust samo uz pratnju dve punoplatežne osobe.
Deca do 5-12 godina – plaćaju 1400 din., imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu
Način plaćanja:
- 100% pri rezervaciji na tekući račun agencije ili u agenciji gotovinom ili karticama
CENA OBUHVATA:
- Prevoz turističkim autobusom na navedenoj relaciji (audio i video), od 20 do 50 mesta u zavisnosti od broja putnika
- Usluge turističkog vodiča tokom putovanja
- Troškove organizacije putovanja.
CENA NE OBUHVATA:
- Individualni troškovi
USLOVI OTKAZIVANJA:
- Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
- 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene aranžmana.
- Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene aranžmana.
-Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene aranžmana.
Program je rađen na bazi od minimum 30 putnika.U slučaju nedovoljnog broja putnika rok za otkazivanje putovanja je 3 dana pre početka putovanja. Agencija zadržava pravo da realizuje prevoz uz korekciju cene ili u saradnji sa drugom agencijom.Agencija zadržava pravo korekcije cena u slučaju promena na deviznom trežištu. Agencija ne snosi odgovornost za eventualne drugačije usmene informacije o programu putovanja. Organizator zadržava pravo promene redosleda pojedinih sadržaja u programu.
UZ OVAJ PROGRAM VAŽE OPŠTI USLOVI PUTOVANJA TURISTIČKE AGENCIJE FLAMINGO TRAVEL KLUB.
ORGANIZATOR PUTOVANJA TURISTIČKA AGENCIJA FLAMINGO TRAVEL KLUB, LICENCA.
Cenovnik br.1, važi od 09.01.2024.