Datum polaska:
27.10.2024. – nedelja
Info i rezervacije:
061 522 31 50
Program putovanja:
Polazak iz Beograda u 8h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.
Vožnja prema Manastiru Đunis.
Manastir Đunis je ženski manastir u niškoj eparhiji. Nalazi se u istoimenom selu Đunis, na području grada Kruševca.Legenda o nastanku manastira Đunisa vezana je za davno predanje o pojavljivanju Majke Božje i izvora svete vode na mestu na kome će kasnije seljani podići manastir. Predanje o čudotvornoj vodi manastira Đunis potiče još iz 1898. godine. U njemu se kaže da se Bogorodica prikazala trinaestogodišnjoj devojčici, pred kojom se tada otvorio izvor. Majka Božija ga je blagoslovila i prorekla da će lečiti bolesne.
Majka Božja kazala je tada devojčici da prenese seljanima da na tom mestu podignu crkvu.
Za ovaj događaj se brzo pročulo, pa su mnogi bolesni i nevoljni počeli ovde da dolaze, gde su se isceljivali.
- godine, po blagoslovu svetog vladike Nikolaja Velimirovića, episkopa žičkog, na ovom mestu podignut je drveni hram posvećen Pokrovu Presvete Bogorodice.
- godine, započeta je izgradnja velikog hrama, koji je zbog zabrane tadašnjih vlasti 1985. godine prekinuta, da bi bila nastavljena 1993. godine. Radovi su u potpunosti završeni 2001. godine. Hram je u potpunosti živopisan, a u kompleksu manastira podignuti su novi konaci i pomoćne zgrade. 1997. godine porušena je drvena Crkva brvnara, a na njenom mestu podignuta nova od čvrstom materijala, koja je osvećena 1998. godine, na stogodišnjicu javljanja Presvete Bogorodice.
Svake godine, 14. oktobra kada se slavi praznik Pokrov Presvete Bogorodice, u manastir Đunis slije se i po nekoliko hiljada vernika, koji žele da prisustvuju bdenju i jutarnjoj liturgiji. Čudesna isceljenja izvorske vode manastira Đunis načinila su pravo mesto hodočašća. Meštani okolnih sela prepričavaju da su mnogi nepokretni, pošto su se napili vode sa izvora pored crkve, prohodali, slepi progledali, a nemi progovorili.
Posle posete manastiru Pokrova Presvete Bogorodice u Đunisu, nastavak putovanja do manastira Sveti Roman.
Manastir Sv. Roman. Smešten u stoletnoj šumi iz samu desnu obalu Južne Morave, manastir Sveti Roman jedan je od najstarijih manastira u Srbiji.Nastanak ovog manastira vezuje se za vreme od pre oko 11 vekova, odnosno za period kada su učenici Ćirila i Metodija, Kliment i Naum krenuli u svoju misiju opismenjavanja naroda i širenja hrišćanstva. Ovde se upokojio i Sveti Roman, te se u samoj crkvi nalaze i njegove mošti. Pored groba svetog Romana, pošto se pročulo da je mesto čudesnih isceljenja, podignuta je najpre crkva posvećena Blagovestima, a ubrzo potom i manastir, jedna od najstarijih srpskih svetinja.
U blizini manastira postoji izvor čuvene lekovite vode.Pisani tragovi o manastiru vode čak u 1020. godinu, kada se pominje u hrisovulji koju je izdao vizantijski car Vasilije Drugi.
Posle obilaska manastira Sveti Roman, nastavak putovanja do Kruševca.
Poseta Lazarevom gradu, Crkvi Lazarica i Narodnom muzeju Kruševac.
Svoj prestoni grad knez Lazar, po svemu sudeći, podiže 1371. godine, kada kao najmoćniji oblasni gospodar učvršćuje vlast na čitavoj osvojenoj teritoriji. Kao grad, Kruševac se prvi put pominje početkom 1387. godine, u povelji kojom knez Lazar potvrđuje ranije trgovačke privilegije Dubrovčanima (”U slavnom gradu gospodstva mi Kruševcu…”).Utvrđenje je građeno po modelu vizantijske i srpske odbrambene arhitekture prethodnog perioda, kompleks je najverovatnije podignut u dve faze: “mali grad” (glavna kula, rampa, rov i jedna manja kula) i palata sa pratećim objektima u jugozapadnom delu, zidani su istovremeno i nešto ranije u odnosu na ostale profane građevine, utvrde “velikog grada” i crkvu Lazaricu. Pored ostataka više kula u bedemima utvrđenja, među mnogobrojnim objektima “velikog grada” značajem i veličinom izdvajaju se pridvorna crkva, palata i konjušnica.
Kao jedan od malobrojnih gradskih centara i važno političko, privredno i ekonomsko središte Moravske Srbije, Kruševac je pružio dragocen doprinos razvoju kulture i umetnosti ovog doba. Izuzetna dostignuća u oblasti crkvenog graditeljstva i monumentalnog slikarstva ovu epohu čine najoriginalnijom u čitavoj srpskoj srednjevekovnoj umetnosti, predstavljajući istovremeno, posebno po svojevrsnom graditeljskom zamahu, i jedini vitalni stvaralački ogranak vizantijske arhitekture poznog srednjeg veka.
Srednjevekovni Kruševac će, primenjenim odbrambenim rešenjem i načinom na koji su objedinjene vojna i civilna funkcija, postati obrazac za kasniju izgradnju utvrđenih gradova u Moravskoj Srbiji.
Jedan od najznačajnijih nalaza sa ovog objekta – liveni bronzani medaljon, ažuriran i ukrašen pozlatom, sa heraldičkom predstavom lava u grmlju i prepletom stilizovanih krinova, pripada ukrasnim delovima konjske opreme (stalna postavka Narodnog muzeja Kruševac).
Spomenik osnivaču Kruševca, knezu Lazaru, nalazi se u istočnom delu arheološkog parka “Lazarev grad”. Otkriven je 27. juna 1971. godine, povodom proslave “Šest vekova Kruševca”.Autor Nebojša Mitrić, vajar iz Beograda, za predstavu figure Lazara, bio je inspirisan uobičajenim položajem srpskih srednjevekovnih vladara na svom kovanom novcu: sedeći stav sa mačem preko krila.Lik kneza Lazara urađen je prema ktitorskoj fresci u manastiru Ravanica. Graditeljske osobine kneza Lazara prikazane su konturama srednjevkovnog grada na levom ramenu figure, kao i obrisima Lazarice pod pazuhom desne ruke koji se lako uočavaju. Ornamenti na haljini preuzeti su sa Lazareve haljine čija se kopija čuva u Narodnom muzeju Kruševac.
Narodni muzej Kruševac
Narodni muzej Kruševac osnovan je 19. decembra 1951. godine. Za proteklih skoro 60 godina rada i kontinuiranog razvoja, izrastao je u značajnu ustanovu kulture kako u samom Kruševcu tako i na prostoru grada Kruševca, Rasinskog okruga i Republike Srbije.Muzejski fondovi sadrže oko 22 hiljade umetničko-istorijskih dela, trodimenzionalnih predmeta, fotografija i dokumenata. Muzealije su razvrstane u 7 zbirki: arheološka, etnografska, numizmatička, kulturno-istorijska, prirodnjačka, likovne i primenjene umetnosti.
Raspored materijala je koncipiran hronološki počev od praistorije, sa akcentom na srednji vek – doba kneza Lazara i despota Stefana. Od eksponata pažnju posetilaca najviše privlači kopija Lazareve haljine kao i originalna maketa Meštrovićevog Vidovdanskog hrama koji je trebalo da bude podignut na mestu Kosovske bitke, ali ideja nije realizovana zbog skupog projekta.
Donžon kula
Glavna gradska kula (“Donžon”), danas očuvana u visini od oko 18 m (objekat je bio visok preko 20m), zidana je oblutkom i lomljenim kamenom, sa tesanicima od peščara kao ojačanjima u uglovima. Na osnovu vidljivih ležišta međuspratnih konstrukcija na istočnoj strani, gde se nalazio i glavni ulaz, može se zaključiti da je, pored prizemlja, imala četiri sprata.Građevina je imala odbrambenu ulogu, posebno kao poslednji otpor neprijatelju koji je već prodro unutar zidina grada.
Crkva Lazarica
Crkvu Lazaricu s pravom nazivaju biserom moravske arhitekture. Sazidana je 1375. ili 1376. godine u slavu prvorođenog sina kneza Lazara i ujedno naslednika prestola, despota Stefana. Posvećena je arhiđakonu Stefanu, zaštitniku dinastije Nemanjića.
Osnova crkve je trikonhalnog oblika, sažete varijante upisanog krsta. Primena trikonhalnog plana u moravskoj arhitekturi posledica je uticaja ideja atoskog monaštva na graditeljstvo Lazareve Srbije koja se, u crkveno-političkom i kulturnom smislu, značajno oslanjala na Svetu Goru.
Način zidanja, naizmeničnim smenjivanjem horizontalnih redova kamenih tesanika od belovodskog peščara sa po tri reda opeke, povezane širokim spojnicama maltera, koje ispadaju iz ravni zida, u osnovi je vizantijski.Na Lazarici je ostvaren i potpuno dovršen sistem dekoracije fasada koje obiluju keramoplastičnim ukrasom i karakterističnom moravskom plitkoreljefnom kamenom plastikom što, ostvarenom preciznošću klesanja i ujednačenošću stilskog izraza, predstavlja značajan napredak u odnosu na plastični ukras ranih moravskih zadužbina.Crkva Lazarica je proglašena spomenikom kulture od izuzetnog značaja.
Obilazak Crkve Lazarica i Narodnog muzeja (opciono).
Slobodno vreme u Kruševcu do polaska za Beograd.
Povratak u Beograd izmedju 20 i 21h.
NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
Redovna cena izleta po osobi za sve termine – 2500 din
Deca do 5-12 godina – plaćaju 2000 rsd, imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu i ulaznice
U cenu je uključeno:
- Prevoz modernim turističkim autobusima
- Usluge licenciranog turističkog vodiča
- Troškovi organizacije putovanja
U cenu nije uključeno:
- Individualni troškovi
- Ručak
- Ulaznica za Narodni muzej u Kruševcu -150rsd (plaćanje na licu mesta vodiča)
USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE
USLOVI OTKAZIVANJA:
- Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
- 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
- Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
- Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.
Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.
Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.
PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA
Za realizaciju izleta potreban je minimum od 25 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.
Cenovnik važi od 09.01.2024.