Datumi polaska:

06.04.2025.nedelja

14.06.2025.subota

30.08.2025.subota

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 7h, kod Vaznesenjske crkve, u ulici Admirala Geprata.

Vožnja ka Apatinu.

Upoznavanje sa Apatinom u Gradskoj kući, dragulju secesionističke arhitekture iz 1909. godine. Posetioci će u bogato ukrašenoj skupštinskoj sali čuti osnovne informacije i kratku istoriju mesta.

Gradska kuća se nаlаzi  u glаvnoj аpаtinskoj ulici. Zgrаdа je podignutа u periodu od 1907. do 1909. godine а projektаnt je bio Apаtinаc Ferenc Rаjhl. To je ugаonа jednosprаtnа grаđevinа sа tornjem nа uglu. Iаko je grаđenа u stilu eklekticizmа nа grаđevini dominirаju elementi mаđаrske secesije po kojoj je i sаm Rаjhl bio poznаt. Rаznovrsni secesijski detаlji se vide nа bogаtoj rezbаriji svečаne sаle. Ono što dominirа u sаli su i velike zidne slike koje je, u socreаlističkom stilu, izrаdio аpаtinski slikаr Rudolf Udvаri koji je oslikаo i veliku sаlu Domа kulture u Apаtinu.

Nastavak priče u šetnji ulicom Srpskih vladara. Poseta Crkvi Uznesenja Marijinog (18. vek), u kojoj se nalazi kip Crne bogorodice, jedini takav u Srbiji.

Šetnja Trgom Nikole Tesle i gradskim parkom. Dolazak do Apatinske pivare, jedne od najstarijih (1756.) i najvećih pivara u regionu.

Apatinska pivara osnovana je 1756. godine i spada u najstarije pivare u zemlji. Stari deo objekta Apatinske pivare, svojim spoljašnjim izgledom, predstavlja zdanje koje pleni svojom lepotom, te privlači veliki broj posetilaca. Smeštena je u neposrednom centru grada.(bez grupne posete pivari).

Kratka šetnja dunavskim kejom sa posetom pravoslavnom hramu „Sabor svetih Apostola“.

Osetite duh starog građanstva u kući „Margita“. Brojni eksponati sa početka 20. veka krase prostrano dvorište, a kuća je opremljena originalnim nameštajem (fakultativno).

Napomena:u slučaju zauzetosti sale skupštine opštine, ili loših vremenskih uslova koji bi sprečili vožnju brodićem (ili u skladu sa željama posetilaca), preporučujemo posetu Muzeju Podunavskih Nemaca. Muzej je smešten u Crkvi Srca Isusovog, a poseduje jednu od najvećih zbirki sakralnih predmeta u regionu, kao i impozantnu biblioteku sa 40 hiljada knjiga, rukopisa i dokumenata.

Tokom letnjih i prolećnih dana, pri povoljnom vremenu, imate mogućnost da uživate u čarima specijalnog rezervata prirode vozeći se brodićem „Apatinka“.Vožnje organizuje Javno preduzeće za upravljanje marinom i pristanom Apatin.

Fakultativno, uz doplatu (obavezna prijava dan ranije u agenciji, plaćanje vodiču na dan polaska).

Vidite Specijalni rezevat prirode Gornje Podunavlje, „Evropski Amazon“ na najspektakularniji način – sa samog Dunava. Ovo područje neverovatnog biodiverziteta dom je za 70% svih vrsta ptica u Srbiji i preko 100 vrsta životinja.

Slobodno vreme za ručak i individualne aktivnosti.

Ručak u restoranu „Stari Šaran“ (ili nekom sličnom) – preporuka je riblji meni sa Apatinskim ribljim paprikašašem, unikatni alaski specijalitet ovog kraja, ili riblja čorba sa pečenom ribom i salatom. Apatinski riblji paprikaš se sprema u kotliću na živoj vatri, a služe se prvo čorba i testo, a zatim riba (najčešće šaran) pa je ovaj specijalitet predjelo, čorba i glavno jelo u jednom.

Tvrđava Bač najstarija je srednjevekovna tvrđava u Vojvodini.

Bač, nekada slavni grad, po kome je čitava ova velika plodna ravnica između Dunava i Tise dobila ime Bačka. Teritorija opštine Bač je u raznim istorijskim periodima bila na udaru mnogih naroda,kultura i civilizacija, čiji se tragovi vide na svakom koraku. Prilikom izgradnje Bača nađeni su ostaci stare civilizacije za koje je utvrđeno da potiče iz mlađeg kamenog doba.

Prvi tragovi u pisanim izvorima o Baču i području oko njega potiču još iz perioda Justinijana, kada gospodar Carigrada i car Istočnog rimskog carstva pominje Bač u svom pismu 535 godine. Arapski geograf i putopisac Idrisi završio je svoju „Geografiju“ 1154 godine u kojoj spominje Bač kao važan i značajan grad, bogat sa mnogo trgovaca,zanatlija i grčkih učenjaka u kome se održavaju sajmovi. Deset godina kasnije, 1164 godine, u ratnim operacijama između Vizantije i Ugarske, vizantiski Car Manojlo Komnen prešao je preko Dunava u Bač. U XII veku Bač beleži veliki uspon. U tom periodu prvi put se u pisanim izvorima pominje moćna tvrđava koja je pretrpela nekoliko rušenja i obnavljanja a čiji su ostaci i danas izazov za naučnike i turiste. U XIV veku su zabeleženi česti upadi Turaka, a i mnogi pohodi na Turke kretali su iz Bača. U vreme Mohačke bitke i Bač je dao svoju konjicu. Međutim, prodor Turaka nije zaustavljen pa je 1526. godine, nakon Mohačke bitke i pada Beograda, Bač bio osvojen. Tvrđavu je tada dosta dugo i uspešno branio despot Stefan Berisavljević. . Prema nekim hronikama na mestu današnje tvrđeve, 873. godine, postojalo je drvena avarsko utvrđenje. 1241. godine tvrđavu i grad zauzimaju Mongoli i podižu svoje utvrđenje. Današnja tvrđava podignuta je u periodu između 1338.-1342. godine za vreme vladavine mađarskog kralja Karla Roberta Anžujskog, kada dobija četvorougaonu kulu značajnu za odbranu grada. Tvrđava leži na maloj uzvišici u odnosu na grad i sa svih strana je bila opkoljena vodom tj. rekom Mostongom, čije je korito i danas uočljivo. U tvrđavu se ulazilo preko pokretnog drvenog mosta. U periodu nakon Mohačke bitke 1529. godine, grad i tvrđava pali su pod tursku vlast, kada Bač postaje deo segedinskog sandžaka i budimskog pašačuka. Za vreme Rakocijeve bune 1703.-1711. godine, tvrđava je u velikoj meri razrušena, oštećena, spaljena i zauvek napuštena. Tvrđava u osnovi ima nepravilan petougaoni oblik, a masivne oštećene zidine otkrivaju četiri bočne i jednu centralnu kulu (tzv. Donžon), zapovedničku, koja je visoka 22 m, služila je kao važan deo odbrambenog sistema i kao osmatračnica.

Tvrđava Bač predstavlja jedan od najuverljivijih svedoka bogate istorijske prošlosti opštine Bač, i nesumljivo je izuzetno vredan spomenik srednjevekovne kulture.

Poseta tvrđavi. Ukoliko postoji mogućnost, ulazak u unutrašnjost kule, u protivnom obilazak utvrđenja spolja.

Posle obilaska Tvrđave Bač, polazak za Beograd..

Dolazak u Beograd oko 20h.

NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.

Cena izleta po osobi za sve termine – 2600 din

Deca od 2-12 godina – 2200 dinara.

U cenu je uključeno:

  • Prevoz modernim turističkim autobusima
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča
  • Troškovi organizacije putovanja

 

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi

  • Ručak u Apatinu

  • Krstarenje specijalnim rezervatom Gornje Podunavlje u trajanju od 1h.- 800din. obavezna prijava u agenciji, plaćanje vodiču na licu mesta

  • Ulaznica za Gradsku kuću I Katedralu – 400din.

  • Ulaznica za Tvrđavu Bač – 200din. (cene podložne promeni)

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
  • 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
  • Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
  • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 15 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik važi od 05.12.2024.