IZLET NA ZLATIBORU – Jedan dan na planini
Datumi polaska:
05.01.2025. nedelja
Program putovanja:
Polazak iz Beograda u 7.00h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.
Vožnja autoputem do Čačka nastavak puta do Zlatibora.
Dolazak na Zlatibor u prepodnevnim časovima.
Slobodno vreme za individualne aktivnosti: Skijanje,sankanje, šetnje po Zlatiboru, žičarom, vožnju novom, Zlatnom gondolom,sankanje ili neke od brojnih drugih aktivnosti na snegu ili lagane šetnje u prijatnom ambijentu. Fakultativno:odlazak do El Paso City-ja, kaubojskog grada.
Sve do polovine 19. veka prostor današnjeg Zlatibora nosio je naziv Rujno (po cvetu Ruj) i administrativno je pripadao Rujanskoj knežini. Tek od polovine prošlog veka naziv Rujno u zvaničnim spisima zamenjuje naziv Zlatibor. O tome kako je Zlatibor poneo „zlatno“ ime postoje tri legende.
Prema jednoj legendi, smatra se da je planina dobila ime posebnoj i veoma retkoj vrsti belog bora koji u jednom delu godine umesto zelenih, ima četine zlatno žute boje. Da nije reč samo o legendi, dokazuje činjenica da je ovaj bor zaista pronađen je u zlatiborskom selu Negbina. Botanički je ispitan i priznat kao posebna vrsta, latinskog naziva Pinus silvestris Variegata Zlatiborica. Zaljubljenici u zlatiborsku prirodu pokušali su da presađivanjem zaštite ovaj simbol Zlatibora od izumiranja, pa znatiželjni posetioci ovaj poseban „zlatni bor“ danas mogu videti u dvorištu ispred Turističke organizacije na Zlatiboru i u dvorištu biblioteke u Čajetini.
Druga legenda kaže da je Zlatibor nazvan po bogatstvu borove šume, koja je doseljenicima iz Crne Gore i Hercegovine bila glavni izvor prihoda. Koristili su ovo drvo za građu, ali su od njega pravili katran i luč, koje su prodavali u Šumadiji i Dalmaciji, i pošto im je bio glavni, a neretko i jedini izvor prihoda, imali su običaj da kažu kako je bor zlata vredan. U priči su ga uvek hvalili: “Zlatan je to bor!”.
Treće predanje kaže da je ime dobio po suvatima (pašnjacima) koji s jeseni dobijaju žutu boju, boju zlata. Kombinacija zlatne trave prošarane borovima, možda je doprinela da ova planina ponese ime Zlatibor.Koja je od ovih legendi istinita procenite sami. Ili dođite na Zlatibor, možda ćete u pesmi borova čuti neku novu priču…
…A tu je i nova zlatiborska Gold gondola, koja će uskoro biti puštena u rad sredinom januara, sa svojih impresivnih 9 kilometara trase, preuzeće titulu najduže panoramske gondole na svetu. Zlatiborska „zlatna“ gondola povezivaće centar Zlatibora sa skijalištem Tornik, što je ujedno i najviši vrh Zlatibora. Srce gondole nalaziće se na međustanici kod Ribničkog jezera, gde je planiran razvoj projekta Novi Zlatibor (turizam visoke kategorije, na preko 200 ha zemljišta).Sa prvobitno planiranim kapacitetom od 600 putnika po satu u 55 zasebnih kabina sa po 10 mesta, pružiće mnogobrojnim turistima nezaboravan doživljaj i 25 minuta uživanja u živopisnim pejzažima Zlatibora. Maksimalni kapacitet gondole će biti 90 kabina i 1.000 putnika po satu. Preko 36 konzolnih nosača, brzinom od 6 metara u sekundi, savladaće visinsku razliku od 531 metra, sve do 1496 metara visokog vrha Tornik. Visina pojedinačnih stubova se kreće od 6,45m do 30m, a u svemu je projektovana u skladu sa statičkim proračunom i poštujući sve uslovljenosti vezane za prelazak žičare preko jezera, objekata, svih trasa infrastrukture, skijaških staza i građevinskog zemljišta. Raspon između stubova i njihova visina variraju u zavisnosti od geometrijske trase. Većina rastojanja između stubova nalazi se u intervalu od 160 do 450 metara. Povezaće sam centar Zlatibora sa skijalištem Tornik, sa međustanicom na Ribničkom jezeru, koje je predviđeno da bude centar velikog projekta „Zlatni grad“ i predstavljaće budućnost turističke ponude Zlatibora.
Fakultativno:odlazak do El Paso City-ja, kaubojskog grada.
Tematski park “El Paso City” smešten je u prelepoj prirodi u kojoj se smenjuju pašnjaci i borova šuma, na samo 14 kilometara od centra Zlatibora, na magistralnom putu ka Jadranskoj obali. Dobio je naziv po istoimenom gradu u Sjedinjenim Američkim Državama. Reka koja protiče ovim kompleksom deli ga na dve celine, na američki i srpski deo, tako da “El Paso City” predstavlja i mesto susreta dve kulture. S jedne strane reke nalazi se kaubojski grad i indijansko selo, dok je na drugoj obali smešten srpski deo sa crkvom i simpatičnim zlatiborskim zaseokom.
“El Paso City” ima šatore, karavane, hotel i brvnare u kojima može da ugosti oko 100 gostiju. Od dodatnih sadržaja grad ima restoran, kafe poslastičarnicu, muzej starih predmeta, teretanu… U kaubojskom gradu možete videti verodostojne repilike salona, banke, pošte, berbernice, kancelarije za šerifa, čak i repliku zatvora – baš kao u vestern filmovima. Pored restorana, tu je muzej sa postavkom starog oružja, mlin, bilijar sala, vetrenjača i drugi detalji karakteristični za divlji zapad.
Iza kaubojskog grada smešteno je naselje “Karavani pored reke”, sa osam interesantnih karavana u kojima se možete udobno smestiti i prespavati. Karavani su nazvani po poznatim glumcima iz vestern filmova (DŽon Vejn, Gari Kuper…).
INDIJANSKO SELO-Selo je dobilo naziv u čast najpoznatijeg indijanskog poglavice Bika koji sedi. Šest oslikanih šatora okružuju prostor oko platoa za logorsku vatru. Pored vizuelnog uživanja, u ovim šatorima se može prespavati.
ZLATIBORSKI ZASEOK-Zlatiborski zaseok sa svojih 12 arhitektonski različitih brvnara predstavlja tradicionalno naselje ovih predela iz 19. veka. Brvnare su moderno opremljene i odlično uklopljene u prirodni ambijent koji ih okružuje. Tu je i crkva, dečije igralište i replika parne lokomotive sa teretnim i putničkim vagonima.
Povratak za Beograd u kasnijim popodnevnim časovima-oko 18h.
Dolazak u Beograd u večernjim časovima do 22h.
NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
Redovna cena izleta po osobi za sve termine – 2.800 din
Deca do 5-12 godina – plaćaju 1800rsd od cene aranžmana- imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu
U cenu je uključeno:
- Prevoz modernim turističkim autobusima
- Usluge licenciranog turističkog vodiča ili pratioca grupe
- Troškovi organizacije putovanja
U cenu nije uključeno:
- Fakultativni izlet El Pasco City – 600 dinara sa uključenom ulaznicom, deca do 12g-450din.
- Vožnja Gondolom -1000din.
- Individualni troškovi
USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE
USLOVI OTKAZIVANJA:
- Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
- 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
- Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
- Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.
Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.
Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.
PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA
Za realizaciju izleta potreban je minimum od 25 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.
Cenovnik važi od 25.11.2021.