Datum polaska:
21.09.2024. – subota
11.11.2024. – ponedeljak neradni
Info i rezervacije:
061 522 31 50
Program putovanja:
Polazak iz Beograda u 7h kod Vaznesenjske crkve, u ulici Admirala Geprata.
Vožnja prema Vrnjačkoj Banji, sa usputnom pauzom radi osveženja.
Obilazak Vrnjačke Banje uz pratnju vodiča: Vrabac Gočko, Most Ljubavi, izvori Topla voda, Japanski vrt, Zamak Belimarković, Izvor Jezero, Čajkino brdo, Banjska promenada… Slobodno vreme za ručak i individualne aktivnosti.
Nastavak puta prema manastiru Ljubostinja. Obilazak manastira i polazak prema Kruševcu. Poseta Lazarevom gradu , Crkvi Lazarica i Narodnom muzeju Kruševac. Posle razgledanja polazak za Beograd.
Povratak u Beograd oko 20h.
Vrnjačka Banja je najposećenija banja u Srbiji, sa veoma dugom i tradicijom. Udaljena je195 km od Beograda. O vremenu nastanka Vrnjačke Banje nema pisanih dokumenata, ali se na osnovu pronađenog materijala sa sigurnošću može reći da su vrnjačke mineralne vode korišćene i u antičkom periodu. Još 1924. ovde su pronađeni delovi bazena za kupanje i stari rimski izvor – Fons Romanus. Na istom mestu otkriveno je oko 500 rimskih novčića, nekoliko i iz vremena pre nove ere, a najveći broj iz perioda od 2. do 6. veka. Rimsko ime Banje nije poznato, a sadašnje je dobila po imenu sela Vrnjci, u čijem su ataru mineralni izvori i otkriveni. Neke legende govore da je lekovitost vrnjačkih voda bila poznata i korišćena u vreme poznije turske vladavine. U Vrnjačkoj Banji, kažu legende, lečile su se turske spahije, tražeći da ih mesno stanovništvo hrani i služi. Da bi izbegao služenje begova, narod je izvore zatrpavao.
Zaštitni znak Vrnjačke Banje je vrabac sa opancima i šajkačom na glavi. Njegova skulptura nalazi se u samom centru BanjeVrnjačka Banja doživljava procvat u vreme kneza Mihaila, kada je i zvanično 1867. otvorena prva sezona, a Vrnjačka Banja postala elitno letovalište. Krajem 19. i početkom 20. veka, oko toplog izvora i na dva susedna brega, izgrađene su brojne vile. Danas su ti objekti ponos Banje. Tako dvorac kraljevskog namesnika Belimarkovića (1886), građen u stilu poljskih vila severne Italije, danas služi kao kulturni centar i kao galerija. Poznat je i kao Zamak kulture. Po lepoti gradnje ističu se kuće smeštene na Čajkinom brdu. Na samom vrhu ovog uzvišenja nalazi se crkvica koju je 1856. podigao sveštenik Jeftimije Popović. On je, kao veliki ljubitelj lepota Banje, iste godine otvorio i prvi izvor.
Vrnjačka Banja raspolaže sa sedam mineralnih izvora. Četiri izvora se koriste za terapije, dok se dva flaširaju kao stona mineralna voda. Topla voda je najstariji i najpoznatiji izvor mineralne vode, a sudeći po slučajnim arheološkim nalazima, bila je .korišćena u rimskom periodu od 1. do 4. veka. Tokom cele godine, posebno u mesecima letnje turističke sezone, Vrnjačka Banja svojim posetiocima nudi izuzetno bogat i sadržajan kulturno-zabavni program. Festival filmskog scenarija, koji prati godišnju domaću produkciju, održava se svakog avgusta. Tokom jula meseca u Vrnjačkoj Banji je „Karneval“. Tada se, osim povorki koje šetaju gradom, mogu videti i razna takmičenja, sportski susreti, maskenbal i zabavni program. Računa se da ovu manifestaciju svake godine prati preko 200.000 ljudi. Tokom svake sezone održavaju se i Vrnjačke kulturne svečanosti, a na Dan zaljubljenih na Mostu ljubavi, mladi se takmiče čiji poljubac će biti najduži. Da nije katanaca kojima je bukvalno obložen, niko ne bi ni primetio jedan od petnaestak mostova preko Vrnjačke reke, kod čuvenog restorana „Švajcarija“ u centru Banje. Na izgled običan, ovaj most sa svojom tužnom pričom, postao je simbol Vrnjačke Banje. Pričaju Vrnjčani kako su se nekada voleli Relja i Nada…
Manastir Ljubostinja
” … Na otoku ravničarske zemlje omeđene Grabovačkim brdom i Ljubostinjskom rekom, pod Bogdanjem i crkvicom koju je Jug Bogdan podigao svojoj zaštitnici, nikla je još jedna zadužbina. Ljubostinja. Da je Milica gradi i ukrašava. Da joj brine o rastu i lepoti i nadgleda neimare i ikonopisce. I da u njoj jednoga dana pronađe mir i sebe u Gospodu …”
Na levoj obali Ljubostinjske reke, pet kilometara severno od Trstenika, nalazi se manastir Ljubostinja, sa crkvom Uspenja Presvete Bogorodice. Manastir je zadužbina knjeginje Milice, podignut krajem XIV i početkom XV veka. U njemu se knjeginja Milica postrigla u čin monahinje, dobila ime Evgenija i tu prikupila oko sebe udovice vlastele poginule u boju na Kosovu (1389. godine) prepustivši presto svom starijem sinu Stefanu. Ovde je umrla i sahranjena u crkvi sa leve strane od ulaza, gde se nalazi i grobnica.
Kruševac -Lazarev grad i Crkva Lazarica
Svoj prestoni grad knez Lazar, po svemu sudeći, podiže 1371. godine, kada kao najmoćniji oblasni gospodar učvršćuje vlast na čitavoj osvojenoj teritoriji. Kao grad, Kruševac se prvi put pominje početkom 1387. godine, u povelji kojom knez Lazar potvrđuje ranije trgovačke privilegije Dubrovčanima (”U slavnom gradu gospodstva mi Kruševcu…”).Utvrđenje je građeno po modelu vizantijske i srpske odbrambene arhitekture prethodnog perioda, kompleks je najverovatnije podignut u dve faze: “mali grad” (glavna kula, rampa, rov i jedna manja kula) i palata sa pratećim objektima u jugozapadnom delu, zidani su istovremeno i nešto ranije u odnosu na ostale profane građevine, utvrde “velikog grada” i crkvu Lazaricu. Pored ostataka više kula u bedemima utvrđenja, među mnogobrojnim objektima “velikog grada” značajem i veličinom izdvajaju se pridvorna crkva, palata i konjušnica.
Kao jedan od malobrojnih gradskih centara i važno političko, privredno i ekonomsko središte Moravske Srbije, Kruševac je pružio dragocen doprinos razvoju kulture i umetnosti ovog doba. Izuzetna dostignuća u oblasti crkvenog graditeljstva i monumentalnog slikarstva ovu epohu čine najoriginalnijom u čitavoj srpskoj srednjevekovnoj umetnosti, predstavljajući istovremeno, posebno po svojevrsnom graditeljskom zamahu, i jedini vitalni stvaralački ogranak vizantijske arhitekture poznog srednjeg veka.
Srednjevekovni Kruševac će, primenjenim odbrambenim rešenjem i načinom na koji su objedinjene vojna i civilna funkcija, postati obrazac za kasniju izgradnju utvrđenih gradova u Moravskoj Srbiji.
Jedan od najznačajnijih nalaza sa ovog objekta – liveni bronzani medaljon, ažuriran i ukrašen pozlatom, sa heraldičkom predstavom lava u grmlju i prepletom stilizovanih krinova, pripada ukrasnim delovima konjske opreme (stalna postavka Narodnog muzeja Kruševac).
Spomenik osnivaču Kruševca, knezu Lazaru, nalazi se u istočnom delu arheološkog parka “Lazarev grad”. Otkriven je 27. juna 1971. godine, povodom proslave “Šest vekova Kruševca”.Autor Nebojša Mitrić, vajar iz Beograda, za predstavu figure Lazara, bio je inspirisan uobičajenim položajem srpskih srednjevekovnih vladara na svom kovanom novcu: sedeći stav sa mačem preko krila.Lik kneza Lazara urađen je prema ktitorskoj fresci u manastiru Ravanica. Graditeljske osobine kneza Lazara prikazane su konturama srednjevkovnog grada na levom ramenu figure, kao i obrisima Lazarice pod pazuhom desne ruke koji se lako uočavaju. Ornamenti na haljini preuzeti su sa Lazareve haljine čija se kopija čuva u Narodnom muzeju Kruševac.
Narodni muzej Kruševac
Narodni muzej Kruševac osnovan je 19. decembra 1951. godine. Za proteklih skoro 60 godina rada i kontinuiranog razvoja, izrastao je u značajnu ustanovu kulture kako u samom Kruševcu tako i na prostoru grada Kruševca, Rasinskog okruga i Republike Srbije.Muzejski fondovi sadrže oko 22 hiljade umetničko-istorijskih dela, trodimenzionalnih predmeta, fotografija i dokumenata. Muzealije su razvrstane u 7 zbirki: arheološka, etnografska, numizmatička, kulturno-istorijska, prirodnjačka, likovne i primenjene umetnosti.
Raspored materijala je koncipiran hronološki počev od praistorije, sa akcentom na srednji vek – doba kneza Lazara i despota Stefana. Od eksponata pažnju posetilaca najviše privlači kopija Lazareve haljine kao i originalna maketa Meštrovićevog Vidovdanskog hrama koji je trebalo da bude podignut na mestu Kosovske bitke, ali ideja nije realizovana zbog skupog projekta.
Donžon kula
Glavna gradska kula (“Donžon”), danas očuvana u visini od oko 18 m (objekat je bio visok preko 20m), zidana je oblutkom i lomljenim kamenom, sa tesanicima od peščara kao ojačanjima u uglovima. Na osnovu vidljivih ležišta međuspratnih konstrukcija na istočnoj strani, gde se nalazio i glavni ulaz, može se zaključiti da je, pored prizemlja, imala četiri sprata.Građevina je imala odbrambenu ulogu, posebno kao poslednji otpor neprijatelju koji je već prodro unutar zidina grada.
Crkva Lazarica
Crkvu Lazaricu s pravom nazivaju biserom moravske arhitekture. Sazidana je 1375. ili 1376. godine u slavu prvorođenog sina kneza Lazara i ujedno naslednika prestola, despota Stefana. Posvećena je arhiđakonu Stefanu, zaštitniku dinastije Nemanjića.
Osnova crkve je trikonhalnog oblika, sažete varijante upisanog krsta. Primena trikonhalnog plana u moravskoj arhitekturi posledica je uticaja ideja atoskog monaštva na graditeljstvo Lazareve Srbije koja se, u crkveno-političkom i kulturnom smislu, značajno oslanjala na Svetu Goru.
Način zidanja, naizmeničnim smenjivanjem horizontalnih redova kamenih tesanika od belovodskog peščara sa po tri reda opeke, povezane širokim spojnicama maltera, koje ispadaju iz ravni zida, u osnovi je vizantijski.Na Lazarici je ostvaren i potpuno dovršen sistem dekoracije fasada koje obiluju keramoplastičnim ukrasom i karakterističnom moravskom plitkoreljefnom kamenom plastikom što, ostvarenom preciznošću klesanja i ujednačenošću stilskog izraza, predstavlja značajan napredak u odnosu na plastični ukras ranih moravskih zadužbina.Crkva Lazarica je proglašena spomenikom kulture od izuzetnog značaja.
NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
Cena izleta po osobi: 2500 din
Deca do 5-12 godina – plaćaju 2000 din imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu
U cenu je uključeno:
- Prevoz modernim turističkim autobusima
- Usluge licenciranog turističkog vodiča
- Troškovi organizacije putovanja
U cenu nije uključeno:
- ndividualni troškovi
- Ručak
- Ulaznica za Narodni muzej u Kruševcu – 150rsd (plaćanje na licu mesta vodiča)
USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE
USLOVI OTKAZIVANJA:
- Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz validnu medicinsku dokumentaciju ili uz zamenu putnika, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
- 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
- Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
- Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.
Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.
Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.
PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA
Za realizaciju izleta potreban je minimum od 35 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.
Cenovnik važi od 09.01.2024.